Kiedy opłaca się montować panele słoneczne na gruncie?
Montaż paneli słonecznych na gruncie jest bardzo ciekawą alternatywą dla instalacji paneli na dachu. W naszym kraju w dalszym ciągu z opcją tą spotykamy się raczej rzadko.
Prywatni inwestorzy na gruntową fotowoltaikę decydują się, gdy panele słoneczne nie mogą zostać zamontowane na dachu budynku. Przykładem może być niewystarczająca ilość miejsca, czy też zbyt mała nośność dachu. W takiej sytuacji stelaże naziemne do fotowoltaiki są świetną alternatywą, o ile dysponujemy odpowiednią ilością niewystarczającej powierzchni ziemi. Fotowoltaiczna instalacja na gruncie to raczej ciekawy wybór w przypadku rolnych gospodarstw.
Musimy przypomnieć, że na mocy ustawy została wprowadzona jednolita stawka VAT na panele słoneczne. Po zmianach instalacja gruntowa jest objęta niższym podatkiem VAT wynoszącym 8 procent.
Najważniejsze jest to, aby teren nie był zacieniony przez obecne oraz także przyszłe budynki, jak i także drzewa. Wpłynie to niekorzystnie na samą wydajność paneli. Poza tym może być przyczyna uch mocnego uszkodzenia, na przykład przez gałęzie spadające.
Sama zasadność montażu konstrukcji w danym miejscu działki możemy samodzielnie ocenić. Szczególnie w przypadku wątpliwości bezpiecznej skorzystać z pomocy prawdziwych specjalistów. Fachowcy zasugerują najkorzystniejsze rozwiązanie i wskażą nam miejsce optymalne na działce. Dużą pomocą mogą się także okazać optymalizatory. Wybierzmy dobrą firmę i będziemy mieli całkowicie po kłopocie.