Anglojęzyczne przedszkole a adaptacja dziecka do nowego środowiska

Adaptacja dziecka do nowego środowiska

Dzieci są niezwykle plastyczne i otwarte na nowe doświadczenia. Wszystko, co nowe zdaje się być dla nich fascynujące i ekscytujące. Z drugiej jednak strony, zmiana znanego otoczenia jak na przykład przeprowadzka do nowego miejsca, zmiana przedszkola czy start szkoły bywa dla nich stresująca. To naturalne i wszyscy rodzice przechodzą przez to z swoimi pociechami. Właśnie adaptacja do nowego środowiska jest jednym z najważniejszych aspektów wychowania dzieci.

Proces ten zależy od wielu czynników, ale jednym z głównych wpływających na sukces adaptacji we wczesnym dzieciństwie jest język. Wprowadzenie dziecka do środowiska, w którym język jest różny od tego, którym mówi w domu, może przysporzyć mu początkowo trudności. Na szczęście, nawet jeżeli Twoje dziecko będzie początkowo miało pewne problemy, pamiętaj, że jest to normalne i z czasem na pewno się do tego przyzwyczai. Active Kids

Anglojęzyczne przedszkola – czy warto?

Współczesne społeczeństwo stawia wysokie wymagania. Jednym z nich jest nauka obcych języków. Powszechnie uważa się, że nauka angielskiego powinna zacząć się już na etapie przedszkola. Dzieci, które uczęszczają do anglojęzycznego przedszkola od najmłodszych lat mają kontakt z językiem angielskim, co niewątpliwie jest ich ogromną zaletą.

Anglojęzyczne przedszkole to miejsce, gdzie Twoje dziecko może nauczyć się języka angielskiego na takim poziomie, na jakim nie nauczyłoby się go nigdy w domu, nawet jeśli Ty jako rodzic jesteś nauczycielem angielskiego. Ważne jest, że w takich placówkach język angielski jest używany na co dzień – podczas spacerów, w czasie zabaw czy posiłków. Dla dzieci to naturalne otoczenie.

Adaptacja do anglojęzycznego przedszkola

Adaptacja do anglojęzycznego przedszkola nie różni się znacznie od adaptacji do przedszkola polskojęzycznego. Jak każde przejście od domu do przedszkola, również ten proces będzie wymagał od dziecka nieco czasu. Jednak naukowcy twierdzą, że dzieci w młodym wieku szybko adaptują się do nowych sytuacji, a język obcy przyswajają o wiele łatwiej niż dorośli.

Sukces w adaptacji dziecka zależy od kilku czynników, ale najważniejszy jest czas. Podobnie jak w przypadku polskojęzycznego przedszkola, kluczowe jest dawanie dziecku czasu na adaptację, cierpliwość, a przede wszystkim wsparcie. W krótkim czasie zobaczysz, jak Twoje dziecko zaczyna swobodnie porozumiewać się po angielsku.