Czym jest fotowoltaika oraz do czego służy?

Fotowoltaika jest procesem, podczas którego pozyskuje się prąd ze słońca. Formą energii najbardziej podstawową, którą możemy pozyskać jest właśnie energia słoneczna. Jej wykorzystanie jest możliwe przy zastosowaniu przeróżnych technologii, a przede wszystkim fotowoltaiki.

Najprościej mówią fotowoltaika służy nam do pozyskiwania energii. Jest to możliwie najprostsza forma jeśli chodzi o wytwarzanie energii elektrycznej. Polega ona na zjawisku konwersji słonecznego promieniowania w elektryczny stały prąd przy użyciu paneli fotowoltaicznych. Prąd, który zostaje wygenerowany trafia do falownika, gdzie z kolei przekształcany jest w zmienny prąd, który możemy zasilać. Nadwyżki energii wyprodukowanej trafiają bezpośrednio do sieci i później mogą być przez nas wykorzystane.

Takowy sposób pozyskiwania energii ma przewagę nad energią, która pozyskiwana jest z innych alternatywnych źródeł – pływów morskich, z biomasy czy też energii wiatrowej. Można z niej korzystać wszędzie, a ilość energii pozyskanej zależy od samej intensywności promenowania na powierzchnię Ziemi.

Moc fotowoltaicznej instalacji zależna jest od kilku czynników. Mowa tutaj o wielkości dachy czy też wielkości wolnego gruntu, ekspozycji powierzchni dachy pod względem słońca, kącie zacienień czy też kącie nachylenia dachu. Jeśli warunki są o wiele mniej sprzyjające, na przykład dach jest skierowany na zachód i wschód czy też występuje zacienienie, to musimy dobrać o wiele większą moc instalacji, aby pokryła ona zapotrzebowanie na elektryczną energię.

Fotowoltaika jest więc bardzo dobrym pomysłem jeśli chcemy pozyskiwać energię ze słońca. Możemy z niej korzystać wszędzie i jest to jak najbardziej ekologiczna forma pozyskiwania energii. Ponadto, jeśli zdecydujemy się na taki sposób pozyskiwania energii, to możemy liczyć na dofinansowanie ze strony państwa. Dlatego warto rozważyć tą opcję.

Jak wiemy, energia słoneczna nie jest dostępna cały czas. Dlatego też warto pomyśleć o tym, aby zainwestować w magazyn energii. Jest to tak naprawdę bardzo ważne i konieczne jeśli chcemy mieć stały dopływ energii ze słońca. Dzięki temu możemy liczyć na to, że będziemy mogli korzystać z energii niezależnie od pory dnia czy też roku.